Co dělá dobrý opalovací krém?

Začne léto, dov­olené a vy se máte rozhod­nout jaký použít opalo­vací krém, ale víte co zna­me­na­jí jed­notlivé označení?

Pojďme si připome­nout co jste se možná někdy slyšeli, ale už jste na to dávno zapomněli.

Proč se vlast­ně chránit? Určitě jste si všim­li, že části těla, která jsou vys­tavovány slun­ci, jsou méně vrásčitá než ty, na které slunce dopadá,(u mě tře­ba záda a bři­cho) což je jen potvrzení, že UV záření přis­pívá ke stár­mutí pokožky- ke vzniku sil­nější a pok­lesle­jší kůže, vrásek a hnědých skvrn.

Nejúčin­nějším způ­sobem, jak před­cházet stár­nutí kůže, je používání opalo­vacího krému.

Co teda dělá dobrý opalo­vací krém?

No spous­ta věcí. Opalo­vací krémy nás chrání před obě­ma délky ultra­fi­alového záření UVA a UVB.

Mělo by v nich být min­i­mum ingre­di­encí navíc jako moleku­ly vůní.

Mělo by obsa­ho­vat neprůsvit­nou látku, jako je titan a zinek, která pomáhá mechan­icky bloko­vat sluneční paprsky, aby se nedostaly ke kůži a delší dobu chrání před UVA.

Směr­nice, která urču­je efek­tiv­i­tu opalo­vacího kré­mu je označo­vaná SPF sun-pro­tec­tion factor.

Fak­tor SPF ukazu­je kolikrát se prod­louží doba než se spálíte. Takže, když se spálíte za 10 min­ut, tak s opalo­vacím krémem s SPF15 si prod­loužíte dobu spálení pat­náck­rát tj, zhru­ba za 150 min­ut aniž by jste se spálili. 

Na to by si každý hned odpověděl, tak to je super budu použí­vat SPF50+ a můžu být na slun­ci celý den, tak pozor, fak­tor SPF pouze chrání před UVB paprsky, které způ­sobu­jí spálení. Neposky­tu­je žád­né vodítko jestli chrání před UVA paprsky.

UVA paprsky jsou pro nás nebezpečný, pro­tože ty způ­sobu­jí rakov­inu a stár­nutí. Z toho není jas­né jak velk­ou ochranu pro­ti UVA představují.

Až donedáv­na. Ve snaze pomo­ci zákazníkům, kos­met­ický průmysl s EU rozhodl násle­dovně: Pokud je sym­bol UVA v lahvičce v kroužku dosahu­je ochranu pro­ti UVA aspoň třetiny hod­no­ty fak­toru SPF. To zna­mená, že jde o dobrý opalo­vací krém.

SPF je vyšší lep­ší? Určitě ano, ale jen do určité chvíle. Uvě­domte si, že krém s SPF bloku­je 98% UVB paprsků. Je vnich falešné bezpečí. Nechrání před UVA paprsky, které způ­sobu­jí vrásky a rakovinu.

Kvůli snížení rizika , pro­to EU omezu­je horní hrani­ci na SPF 50+. 

Co udělat s touto infor­ma­cí? Doporuču­ji vybírat pro­duk­ty s SPF30 a pro­dukt s UVA v kroužku.

MOHOU CHEMIKÁLIE PODRÁŽDIT POKOŽKU?

Chemické opalo­vací krémy se vstře­ba­jí do kůže, kde reagu­jí na UV záření a před­cháze­jí tomu, aby UV záření půso­bi­lo v pokožce. Opro­ti tomu krémy s mechan­ick­ý­mi bloká­to­ry, které obsahu­jí zinek a titan, pracu­jí na prin­cipu odrážení na UV světla.

Všeobec­ně je vel­mi málo alergií na opalo­vací krémy. Pokud však máte citlivou reak­tivní nebo ekze­mat­ick­ou pokožku, bude pro Vás lep­ší použít krémy s mechan­ick­ou ochra­nou, obv­zlášť na obličej.

A CO SPF V HYDRATAČNÍCH KRÉMECH A MAKE-UPECH?

Větši­nou neob­sahu­jí dobrou ochranu pro­ti UVA, ale lep­ší něco než nic.

Ještě jsem si všim­la, že něk­teré krémy nesou označení HEV (High Ener­gy blue Vis­i­ble light), tak ten­to krém nás navíc ještě chrání před mod­rým světlem z obra­zovek, mobilů, PC a různé elektroniky.

A co voděodol­nost? Voděodol­nost — obvyk­le uvádě­na dle doporučení COLIPA (nepovin­ný údaj). Skutečnos­tí je, že úplná ochrana kos­metiky před smýváním neex­is­tu­je a po každém styku s vodu se vrst­va opalo­vacího kré­mu zmenšu­je, pro­to se obec­ně doporuču­je obnovit ochran­ný kryt po každé koupeli. 

Tak doufám, že jsem Vám nezamo­ta­la hlavu a už aspoň trochu objas­ni­la , jaký výz­nam má jed­notlivé označení u opalo­vacích krémů.

Jsme dvě kamarádky, které baví naslouchat si, pečovat o sebe a rozmazlovat se. Náš příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře