Začne léto, dovolené a vy se máte rozhodnout jaký použít opalovací krém, ale víte co znamenají jednotlivé označení?
Pojďme si připomenout co jste se možná někdy slyšeli, ale už jste na to dávno zapomněli.
Proč se vlastně chránit? Určitě jste si všimli, že části těla, která jsou vystavovány slunci, jsou méně vrásčitá než ty, na které slunce dopadá,(u mě třeba záda a břicho) což je jen potvrzení, že UV záření přispívá ke stármutí pokožky- ke vzniku silnější a pokleslejší kůže, vrásek a hnědých skvrn.
Nejúčinnějším způsobem, jak předcházet stárnutí kůže, je používání opalovacího krému.
Co teda dělá dobrý opalovací krém?
No spousta věcí. Opalovací krémy nás chrání před oběma délky ultrafialového záření UVA a UVB.
Mělo by v nich být minimum ingrediencí navíc jako molekuly vůní.
Mělo by obsahovat neprůsvitnou látku, jako je titan a zinek, která pomáhá mechanicky blokovat sluneční paprsky, aby se nedostaly ke kůži a delší dobu chrání před UVA.
Směrnice, která určuje efektivitu opalovacího krému je označovaná SPF sun-protection factor.
Faktor SPF ukazuje kolikrát se prodlouží doba než se spálíte. Takže, když se spálíte za 10 minut, tak s opalovacím krémem s SPF15 si prodloužíte dobu spálení patnáckrát tj, zhruba za 150 minut aniž by jste se spálili.
Na to by si každý hned odpověděl, tak to je super budu používat SPF50+ a můžu být na slunci celý den, tak pozor, faktor SPF pouze chrání před UVB paprsky, které způsobují spálení. Neposkytuje žádné vodítko jestli chrání před UVA paprsky.
UVA paprsky jsou pro nás nebezpečný, protože ty způsobují rakovinu a stárnutí. Z toho není jasné jak velkou ochranu proti UVA představují.
Až donedávna. Ve snaze pomoci zákazníkům, kosmetický průmysl s EU rozhodl následovně: Pokud je symbol UVA v lahvičce v kroužku dosahuje ochranu proti UVA aspoň třetiny hodnoty faktoru SPF. To znamená, že jde o dobrý opalovací krém.
SPF je vyšší lepší? Určitě ano, ale jen do určité chvíle. Uvědomte si, že krém s SPF blokuje 98% UVB paprsků. Je vnich falešné bezpečí. Nechrání před UVA paprsky, které způsobují vrásky a rakovinu.
Kvůli snížení rizika , proto EU omezuje horní hranici na SPF 50+.
Co udělat s touto informací? Doporučuji vybírat produkty s SPF30 a produkt s UVA v kroužku.
MOHOU CHEMIKÁLIE PODRÁŽDIT POKOŽKU?
Chemické opalovací krémy se vstřebají do kůže, kde reagují na UV záření a předcházejí tomu, aby UV záření působilo v pokožce. Oproti tomu krémy s mechanickými blokátory, které obsahují zinek a titan, pracují na principu odrážení na UV světla.
Všeobecně je velmi málo alergií na opalovací krémy. Pokud však máte citlivou reaktivní nebo ekzematickou pokožku, bude pro Vás lepší použít krémy s mechanickou ochranou, obvzlášť na obličej.
A CO SPF V HYDRATAČNÍCH KRÉMECH A MAKE-UPECH?
Většinou neobsahují dobrou ochranu proti UVA, ale lepší něco než nic.
Ještě jsem si všimla, že některé krémy nesou označení HEV (High Energy blue Visible light), tak tento krém nás navíc ještě chrání před modrým světlem z obrazovek, mobilů, PC a různé elektroniky.
A co voděodolnost? Voděodolnost — obvykle uváděna dle doporučení COLIPA (nepovinný údaj). Skutečností je, že úplná ochrana kosmetiky před smýváním neexistuje a po každém styku s vodu se vrstva opalovacího krému zmenšuje, proto se obecně doporučuje obnovit ochranný kryt po každé koupeli.
Tak doufám, že jsem Vám nezamotala hlavu a už aspoň trochu objasnila , jaký význam má jednotlivé označení u opalovacích krémů.