Musím říct, že si mi čas od času také objeví na obličeji. A buď samy zmizely nebo jsem je musela odstranit.
Není to akné ani ošpice tak co to vůbec je?
Jsou to bílé až bíložluté pupínky (cysty) vyplněné keratinem, které jsou na dotyk tvrdé a připomínají kožní vyvýšeniny . Tvoří se kolem oči, nosu a nebo na tvářích. Při nesprávné a neodborné péči se můžou v krajních případech zanítit a otéct. Jakmile se objeví tak jejich vzhled se nijak nemění.
Jsou to také mrtvé kožní buňky, které jsou zachyceny pod kůži a nemohly se nijak uvolnit. V kůži nejsou otvory, kterými by mohl maz vyjít na povrch, a proto se nedají odstranit vytlačením.
Vyskytují se i u novorozenců, ale ty postupně zmizí samy.
Jak teda s nimi zatočit?
Jde to řešit i s vlastní pomocí. Je fakt, že to potřebuje trošku razantnější zásah než jen vytlačit. Jsou velké cca 1mm, takže stačí je nahoře napíchnout sterilizovanou jehlou a lehce vymáčknout a poté místo dezinfikovat ‚aby se nezanítilo. Můžete jej potřít tonikem na akné či klasickým tonikem. Je důležité, aby se to místo zacelilo co nejrychleji. V případě, že jich máte více, tak se nesnažte je všechny odstranit naráz. Zákrok proveďte opakovaně a podpořte pokožku účinnými látky.
Retinoid je super — krémy, kapky či séra s obsahem retinoidu jsou malým zázrakem v boji proti miliím. Retinoid neboli také vitamín A.
Chemický peeleng — tento proniká i do hlubších vrstev pokožky. Je efektivní, když jej opakujete. A nebojte se není to žádná chemie je to jen procedura v podobě krému a tří krokového postupu. Je doporučeno jej provádět z jara a na podzim. Způsobí, že se mílie buď ztratí nebo změknou a pak se dají snáze vymáčknout.
Takže hurá do boje s těmito malými nevzhlednými potvůrkami. 🙂
Ještě bych upozornila, že je nezaměňujte s tukovými ložisky, které postihují spíše starší osoby, ženy a zvláště diabetiky a i u jaterních onemocnění. Léčení spočívá v razantnějším odstranění, které už patří do rukou lékaře.