1) Musím si čistit obličej i večer, když se nelíčím?
Ano. Pleť musí být každý večer zbavena denní špíny, prachu, mazu a zbytků potu.
2) Stačí používat jen pleťovou vodu?
Ne. Loiton (pleťová voda) neodstraňuje špínu, jen osvěžuje.
3) Pojem “volné radikály” se stále více používá. Co to znamená?
Jedná se o chemický pojem. V Komplikovaném chemickém procesu mohou napáchat nemalé škody. Důležité : dopadne-li na nechráněnou kůži příliš mnoho slunečních paprsků, mění se cholesterol v kůži v různé jiné produkty. Jeden z nich působí jako “volný radikál”. Pozor na spálení!
Existují potraviny, které nás před tímto chrání například : provitamín A, vitamín E a vitamín C.
4) Jsou vlastnoručně vyráběné krémy lepší než kupované?
Záleží na obsahu. Dnešní hotové přípravky jsou vyráběny pod dohledem biochemiků a jsou mikrobiologicky zkoumánu a neustále kontrolovány. K výrobě dobrého přípravku se používá kvalitních surovin, což má svůj význam. Podřadný výrobek obsahuje většinou levné minerální tuky a jen nepatrnou příměs účinných látek. Takové krémy jen leží na kůži a ucpávají póry.
Připravujeme-li si krém samy, musíme především dbát na trvanlivost. Vlastnoručně vyrobený krém bez konzervačních přísad a antioxidantů vydrží jen 14 dní, pak totiž přírodní oleje lisované za studena začínají žluknout. A tyto látky kůže nemá ráda.
5) Podle čeho poznám trvanlivost výrobků?
Podle data spotřeby na obalu. Má-li výrobek trvanlivost delší než 36 měsíců, nepotřebuje žádné označení data.
Do kalíšku krémem se nemá kvůli zachování trvanlivosti sahat samotnými prsty, ale používat malou špachtličku.
6) Jsou drahé krémy kvalitnější?
Ne vždycky. Krém za 500 Kč nemá tuto cenu čím zdůvodnit. Tak drahé suroviny vůbec neexistují. Ovšem krém s velkým podílem například pravého avokáda nebo jojobového oleje je samozřejmě dražší než takový, která těchto přísad obsahuje jen nepatrné množství.
7) Co si mám myslet o parfémovaných kosmetických výrobcích?
V kosmetice se často používají éterické oleje, které výrobků dodají příjemnou vůni. Jsou to však přírodní oleje (na rozdíl od chemických).
8) Škodí parfém kůži?
Na správných místech (zápěstí, ohyb pod koleny, za ušima) ne. Každopádně je však třeba dávat pozor, obsahuje-li parfém bergamotový olej. Ten ve spojení s ultrafialovým zářením způsobuje hnědé skvrny, které nejdou odstranit.
9) Proč musím ve dne používat jiný krém než na noc?
Protože kůže přes den potřebuje vlhkost a v noci tuk. Ten potřebuje v hojné míře kvůli dělení buněk, které se odehrává mezi pátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní.
10) Mohou špatnou pleť a lámavé nehty způsobit léky?
Ano. Takové vedlejší účinky má kortizon. Tyto preparáty ve kterých je obsažen mohou být užívány jen v nouzových případech a pod lékařským dohledem. Také kúra injekcí vitamínu B12 může kůži velmi podráždit a vytvořit svědění, vodu naplněné puchýřky. Pomoc : hodně tekutin — 2 až 3 litry denně a rozumně dávkovaná sluneční lázeň u moře.