Jak předejít popraskaným patám?

Proč vznika­jí popraskané paty?

Jsou různé důvody toho­to prob­lé­mu. Může to být nedostatečná péče o paty. Nedostatek vita­mínů a min­erálů. Vliv může mít také nevhod­ná syn­tet­ická obuv. Také dlouhé stání či stár­nutí. Částečně za toto může i zdravot­ní anam­néza napřík­lad pokud se léčíte s cukrovk­ou či se štít­nou žlá­zou. Ale jak u koho. Já se na štít­nou žlázu léčím a prob­lémy s pata­ma mám jen v zimě.

Co je teda ta popraskaná kůže na patách?

Je to pokož­ka, která je odumřelá a není hydra­to­vaná. Díky tomu vysy­chá, tvrdne a vznika­jí bolestivé praskliny. Do těch­to prasklinek se dostá­va­jí nečis­to­ty,  které se zanítí a tím vás ty paty bolí i při chůzi.

Zák­la­dem je prevence

  • chodit 1x týd­ně na pedikůru a svěřit se odborníkovi
  • pokud nechcete chodit k odborníkům, tak doma sama si pomoct (napíšu co a jak použí­vat, aby jste si neuškodily) 

Pemza (ruční či elek­trická) je jeden z nejrozšířenějších a nejpouží­vanějších výrobků vůbec. !ALE POZOR! při jejím použití na ošetření pat dochází k tomu, že mís­to aby jste si kůži ošetři­ly a zbav­i­ly se ztvrdlé kůže tak na povrchu paty vznika­jí drob­né prasklinky, které se mohou zanítit.

Navíc pemzu nevyčistíte dokonale a nejde ani dez­in­fiko­vat úplně. Vždy­cky na ní zůs­tane nečistota.

Kovové a skleněné pil­níky — jsou z dalších nástro­jů, které se použí­va­jí při ošetření pat. Hrubší část se používá na roz­moče­nou či vlhk­ou pokožku a ta jem­nější, tou se pata dočistí dohladka.

Seřezávání kůže toto se nedo­poruču­je doma použí­vat. Mohly by jste si ublížit. Tuto meto­du necháme těm povolanějším a zkušenějším odborníkům.

Čet­la jsem, že exis­tu­jí i rybičky Gar­ra rufa, které okusu­jí odumřelou kůži. Ale já je teda kvůli patám cho­vat neb­udu co vy? 🙂 

Ošetření

Po těch­to pro­cedúrách je dobré ošetření i po. A to tak, že si každý den večer budete mazat speciál­ním přípravkem na paty. Také je dobrý pee­leng, který nožky zlehka obrusí, ale šetrně. Přes noc se paty zre­generu­jí a ráno je máte jem­né a hlad­ké. Já teda dávám po namazání na noc do ponožky (takový zábal).

A co použí­valy naše babičky?

Dočet­la jsem se, že použí­valy SÁDLO to je snad na všech­ny neduhy bych řekla. Udělaly z něj zábal na noc. Daly nožky do sáčku a do ponožek a bylo.

Také použí­valy CITRÓN který hydratu­je a zjemňu­je pokožku.

A TVAROH. Hrubší vrstvu tvaro­hu dávaly také jako zábal.

Závěrem drob­ný recep­tík, který se používá jako peeleng.

  • 3 lžičky rýžové mouky
  • 1 lžič­ka medu
  • 3 kap­ky octa

Z této směsi utvořte kašičku. Namočte nožky na 10 min­ut do vlažné vody a poté si touto směsi vyčistěte nožky nebo paty. Má se opako­vat 2krát až 3krát týdně.

 

Ženy je nejvyšší čas s nožka­ma něco dělat. Tep­lo se blíží a otevřené boty na sebe nenecha­jí dlouho čekat. Vaše Veru

Jsme dvě kamarádky, které baví naslouchat si, pečovat o sebe a rozmazlovat se. Náš příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře