Melatonin, důležitý hormon našeho těla?

Čet­la jsem článek na webu a nato­lik mě to zau­ja­lo, že jsem si udělala vlast­ní průzkum toho co ten mela­tonin vlast­ně je a k čemu ho naše tělo vůbec používá. 

Má regen­er­ační schopnost!

S věkem pro­dukce mela­ton­inu klesá (hor­mon spánku). Mela­tonin pro­duku­jí všech­ny buňky naše­ho těla. Není to jen hor­mon spánku, ale je také i sil­ný antiox­i­dant, snižu­je hlad­inu kor­ti­zolu (hor­mon stre­su), zvyšu­je přirozenou hlad­inu růs­tového hor­monu, reg­u­lu­je cirkadiál­ní ryt­mus (bio­log­ický ryt­mus neboli hodiny s peri­odou o délce 20 — 28 hodin), pot­laču­je růst nádoru, pomáhá imu­nit­ní­mu sys­té­mu bojo­vat s infekcí, chrání mozek před zánětem a zlepšu­je repro­dukční zdraví.

Jak jej doplnit a nebrat žád­né léky? Aneb 10 způ­sobů, jak zvýšit pro­duk­ci vlast­ního melatoninu?

1) Bloku­jte mod­rou složku světla

Má to větši­na elek­tron­iky a před spánkem min­imál­ně 3 hodiny by jsme se již neměli dívat do mobilu, tele­vize či počí­tače. Také mod­erní žárovky čin LED svět­la toto vyza­řu­jí. Pak dáva­jí mozku falešné signá­ly o tom, kdy je noc a kdy den. Řešením je napřík­lad nošením brýlí bloku­jící mod­ré světlo.

2) Sluníčko

Sluneční záření je nejen na opalování, ale také pomáhá tělu s tvor­bou sero­ton­inu (hor­mon štěstí) a ten zase pomáhá při výrobě mela­ton­inu. Sluníčko od pradáv­na nám seřizu­je vnitřní hodiny. A ne nadar­mo se říká, že kam chodí slunce tam nechodí lékař.

3) Jezte jíd­lo bohaté na melatonin

Mela­tonin je obsažen ve spoustě potravin. Napřík­lad višeň obec­ná. U ní se prokáza­lo, že ti co ji konzu­mu­jí mají zvýše­nou hlad­inu mela­ton­inu. Také má poz­i­tivní vliv na senio­ry trpící­mi nes­pavostí. Lidem do 60 let věků se nedo­poruču­je uží­vat syn­tet­ický mela­tonin, jelikož by omezi­ly tvor­bu toho svého. 

Mela­tonin se vysky­tu­je v těch­to dalších potrav­inách : hroznové víno, vločky, jahody, rajča­ta, pistá­cie, maliny, man­dle, Goji bob­ule, vlašské ořechy.

4) Jezte jíd­lo bohaté na tryptofan

Co to je? Je to aminoky­seli­na, která pod­poru­je pro­duk­ci mela­ton­inu. Je napřík­lad v dýňových semínkách, tofu, kuřecím mase, man­dlích, arašídách, tvaro­hu nebo jogurtu.

5) Vyh­něte se kofeinu v podvečer

Spous­ta z vás si dává kávu a jiné nápo­je s obsa­hem kofeinu i něko­likrát den­ně. Je dobré naučit tělo, že mís­to kávy večer si dáte skleničku vody. Kofeinem totiž narušu­jete bio­ryt­mus těla a tím i ovlivňu­je spánek.

6) Spěte v temnotě

Čím méně svě­tel na vás bude svítit, tím kval­it­nější spánek budete mít. Odstraňte z ložnice max­i­mum elek­tron­iky a zkuste i pomocí závěsů a žaluz­ií odstran­it svět­lo zvenčí nebo aspoň ztlu­mit. Další možnos­tí je také nošení masek na spaní.

7) Nestre­su­jte se před spaním

Vysoká hlad­i­na kor­ti­zolu (hor­monu stre­su) před spaním také ovlivňu­je tvor­bu mela­ton­inu a tím i kval­i­tu spánku. Snažte se večery si uží­vat v pok­lidu a uvolnění.

8) Zklid­něte se med­i­tací či modlidbou

Na každého působí něco jiného, kdy se dokážeme uvol­nit a pře­jít do stavu klidu. Něko­mu pomáhá med­i­tace, jóga či mod­lid­ba. Zklid­něte mysl a uspořáde­jte si myšlenky a něk­teré dokonce i zahoďte  za hlavu. Není to vždy jednoduché, ale dá se to naučit.

9) Dejte si hork­ou vanu

Dopře­jte si před spaním hork­ou koupel. Ta vás krás­ně uvol­ní a připraví na spánek. Dokonce vás i unaví.

10) Elimin­u­jte elek­tro­mag­net­ické záření a wi-fi v ložnici.

Jak už jsem v úvo­du psala, je dobré odstran­it vše co do ložnice nepatří. Také koukání do mobilu, počí­tače či table­tu by jste měli úplně omez­it. Nebo mít u hlavy někde zap­nutý wi-fi router.

Mela­tonin má také spo­jis­tost s kruhy pod oči­ma.  Nedostatek mela­ton­inu se také může pro­jevo­vat i takto.

Závěrem chci říct, že mela­tonin je oprav­du pro nás jako lidi strašně důležitý. Doplňu­jte ho jak se dá a pomáhe­jte tělu se přes noc zre­gen­erovat. Potře­bu­je to pro správné fungování.

 

Jsme dvě kamarádky, které baví naslouchat si, pečovat o sebe a rozmazlovat se. Náš příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře