Kuperóza= rozšířené žilky a rosacea

Já si mys­lím, že ten­to neš­var trápí sko­ro kaž­dou z nás. Něk­terá to má ve větší míře a trápí se kvůli toho a jiné jako já mají toho méně a nej­sou tak viditel­né a dají se zamasko­vat pouze make-upem. O ty viditel­nější je tře­ba pečo­vat trošičku jinak a masko­vat zeleným korek­torem a pak make- upem.

Na začátek trošku tééé teorie co to vůbec ta kuperóza je a jak vzniká.

Příči­nou toho­to prob­lé­mu jsou dědičné slabé cévy, které jsou ulože­ny v kůži, ale také ovlivnu­je kuperózu i stár­nutí. Pokud na kůži působí teplo­ty či emoce tak dochází k prokr­vení, kapiláry se roz­tahu­jí a poté zužují.

  • Popraskané žilky se obje­vu­jí na tvářích, na nose, na krku i v dekoltu.

Pleť pálí, snad­no se podráždí, bývá i vysušená. Obje­vu­jí se šupinky a čas­to se i loupe. Větší sklony ke kuperóze má suchá, dehy­dra­to­vaná a namáhaná pleť. 

Pružnost cévních stěn se snižu­je, jem­né kapilární cévy se rozšiřu­jí a začí­na­jí praskat. V obliče­ji se obje­vu­jí nejdříve jed­notlivé žilky, které se mohou rozrůst v celá klubíč­ka nebo trvalé zarud­nutí pokožky.

V důsled­ku ubývání ela­stick­ých vláken žil­ní stěny vznika­jí popraskané čer­vené nebo i nafi­alovělé žilky žilky, které sice zdraví nijak neškodí, nepů­sobí ale příliš estet­icky. Na vině je čas­to rodin­ná dis­poz­ice, stav naší pokožky však z velké míry ovlivňu­jeme svým živ­ot­ním stylem a péčí, kter­ou pleti věnujeme.

Vznik čer­vených žilek ovlivňu­jí různé vnitřní i vnější fak­to­ry. Vinu mohou nést i něk­teré léky a také hor­monál­ní změny. Napřík­lad v těhoten­ství dochází vlivem hor­monů k oslabení cévních stěn a jem­né krevní žilky pak snáze praskají.

Dáve­jte si pozor co tvor­bu žilek ovlivňuje:

  • UV záření
  • časté střídání teplot
  • sauna, mráz
  • horké nápo­je, pikant­ní a kořeněná jíd­la, nad­měrná konzu­mace alko­holu a kávy

Jak­mile se čer­vené žilky na obliče­ji jed­nou objeví, není jejich léč­ba snad­ná a čas­to se neobe­jde bez lékařského zákroku. O to důležitější je o pleť pečo­vat a vzniku popraskaných žilek před­cházet. Dodržu­jte zdravý živ­ot­ní styl a peču­jte o svou pokožku, aby zůsta­la vyživená a pružná.

JAK POPRASKANÉ ŽILKY ODSTRANIT?

Když už vás čer­vené žilky trápí, je řešením  dlouhodobá péče o pleť, to je zák­la­dem jakéhoko­liv problému.

A jak pos­tupo­vat ve chvíli, kdy už se čer­vené žilky na obliče­ji objeví? I poté je tře­ba o pleť správně pečo­vat a snažit se jí navrátit její pružnost. Budete-li udržo­vat vaši pokožku hydra­to­vanou, zabráníte rozšíření dalších žilek a trvalé­mu zarud­nutí pleti. 

Ani nejlepší krémy nedokáží popraskané žilky v obliče­ji odstran­it přes noc. Pokud své pleti ale dopře­jte kaž­do­den­ní výživu a necháte jí čas, aby se zre­gen­erovala, mohou čer­vené žilky pos­tup­ně zaniknout.

  • Pleť s čer­vený­mi žilka­mi nevylepší chemický peeling
  • Nepoužíve­jte na postižená mís­ta mýdlo 
  • Pozor na nevhod­nou a dráž­di­vou kos­metiku, mast­né krémy, pleťové vody s alko­holem, laky na vlasy, aro­ma spre­je apod.

Používe­jte jen kos­metiku vhod­nou i na citlivou pleť. Nejdříve vybíre­jte kos­metiku podle stavu pleti (citlivost) a potom teprve podle typu pleti (nor­mál­ní, mast­ná, suchá, smíšená).

Zák­lad­ním účinkem peču­jící kos­metiky je hydrat­ace. Pokud máte poc­it, že už je vaše pleť ve stavu, kdy potře­bu­je bojo­vat pro­ti stár­nutí, neza­pomíne­jte vybírat zase tu, kde se jas­ně uvádí, že je vhod­ná i na citlivou pleť. 

  • Trápí vás, že jsou žilky ve vašem obliče­ji vidět i přes make-up? Ideál­ní na zamaskování čer­vených žilek jsou zelené korek­to­ry, které nane­sete na pokožku a teprve potom ji překry­jete make-upem.

Hlavně neza­pomíne­jte, že je tu jed­na věc, která na kráse přidá každé z nás! Úsměv na rtech 🙂

Je tře­ba vytr­vat, nez­tratí se úplně, ale můžete jim zabránit další­mu rozšiřování. Chce to prostě čas. Já vím, že člověk je od přírody napro­gramovaný, že chce všech­no hned, ale toto na pleť neplatí. Má svůj regen­er­ační pro­ces, který nelze urych­lit. Takže doporuču­ju se obr­nit trpělivosti a správ­nou péči o pleť.

Rosacea

Ten­to prob­lém podle mě už vyřeší jen dok­tor. Na toto už péče o pleť neb­ude stačit. Tohle je závažnější než kuperóza.

Zase trošku téééé teorie co to vůbec je.

Rosacea (roza­cea, růžov­ka) je chron­ické, ale léčitel­né onemoc­nění, které posti­hu­je přede­vším cen­trál­ní část tváře. Dává o sobě vědět mno­ha způ­so­by a v různém věku, její první pro­jevy se ale obvyk­le začí­na­jí objevo­vat po dovršení 30. roku živ­ota. Příz­nakem rosacey je zčer­venání tváří, nosu, brady a čela. Změny jsou zpočátku pouze pře­chod­né, časem je ale zčer­venání výraznější a trvalé, viditel­né začí­na­jí být i krevní cévy. 

V pří­padě, že se rosacea neléčí, čas­to dochází ke vzniku pupínků a zaní­cených hrbolků. V závažných pří­padech, přede­vším u mužů, může pře­bytečná tkáň způ­so­bit i zbyt­nění kůže na nose. Až u 50 % pacien­tů jsou postiže­ny i oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. 

Příči­na toho­to onemoc­nění se obje­vu­je ve střed­ním věku a není známá.

Něk­teré fak­to­ry zhoršu­jí probíha­jící onemoc­nění jako napřík­lad alko­hol, stres, opalování, teplé počasí, kořeněná jídla.

Opti­mál­ní léč­ba neex­is­tu­je. Léči se antibi­otick­ý­mi mast­mi nebo table­ta­mi. Suchou pokožku je vhod­né ošetřo­vat hydratační­mi krémy.

Jsme dvě kamarádky, které baví naslouchat si, pečovat o sebe a rozmazlovat se. Náš příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře