Kuperóza-rozšířené žilky a rosacea

Co je kuperóza a jak se projevuje?

Trápí tě jemné červené žilky na tvářích, nose nebo bradě? Máš pocit, že tvá pleť je stále zarudlá a podrážděná? Pak se možná potýkáš s kuperózou, chronickým stavem rozšíření drobných cévek v obličeji.

Hlavními příznaky kuperózy jsou:
– Viditelné červené „pavučinky“
– Celkové zčervenání pleti
– Pocity pálení a svědění

Kuperózu často zaměňujeme s rosaceou, je mezi nimi ale rozdíl. Rosacea je zánětlivé kožní onemocnění, kuperóza je čistě cévní problém.

Já si myslím, že tento nešvar trápí skoro každou z nás. Některá to má ve větší míře a trápí se kvůli toho a jiné jako já mají toho méně a nejsou tak viditelné a dají se zamaskovat pouze make-upem. O ty viditelnější je třeba pečovat trošičku jinak a maskovat zeleným korektorem a pak make- upem.

Na začátek trošku tééé teorie co to vůbec ta kuperóza je a jak vzniká.

Příčinou tohoto problému jsou dědičné slabé cévy, které jsou uloženy v kůži, ale také ovlivnuje kuperózu i stárnutí. Pokud na kůži působí teploty či emoce tak dochází k prokrvení, kapiláry se roztahují a poté zužují.

Popraskané žilky se objevují na tvářích, na nose, na krku i v dekoltu.

Pleť pálí, snadno se podráždí, bývá i vysušená. Objevují se šupinky a často se i loupe. Větší sklony ke kuperóze má suchá, dehydratovaná a namáhaná pleť. 

Pružnost cévních stěn se snižuje, jemné kapilární cévy se rozšiřují a začínají praskat. V obličeji se objevují nejdříve jednotlivé žilky, které se mohou rozrůst v celá klubíčka nebo trvalé zarudnutí pokožky.

V důsledku ubývání elastických vláken žilní stěny vznikají popraskané červené nebo i nafialovělé žilky žilky, které sice zdraví nijak neškodí, nepůsobí ale příliš esteticky. Na vině je často rodinná dispozice, stav naší pokožky však z velké míry ovlivňujeme svým životním stylem a péčí, kterou pleti věnujeme.

Vznik červených žilek ovlivňují různé vnitřní i vnější faktory. Vinu mohou nést i některé léky a také hormonální změny. Například v těhotenství dochází vlivem hormonů k oslabení cévních stěn a jemné krevní žilky pak snáze praskají.

Dávejte si pozor co tvorbu žilek ovlivňuje:

  • UV záření
  • časté střídání teplot
  • sauna, mráz
  • horké nápoje, pikantní a kořeněná jídla, nadměrná konzumace alkoholu a kávy

Jakmile se červené žilky na obličeji jednou objeví, není jejich léčba snadná a často se neobejde bez lékařského zákroku. O to důležitější je o pleť pečovat a vzniku popraskaných žilek předcházet. Dodržujte zdravý životní styl a pečujte o svou pokožku, aby zůstala vyživená a pružná.

JAK POPRASKANÉ ŽILKY ODSTRANIT

1. Buď něžná: Citlivou pleť nezatěžuj, používej jemné přípravky a vyvaruj se zdrsnujících peelingů.

2. Chlaď a zklidňuj: Thermal voda, gely a séra s azulenem nebo bisabololem ti pomohou zklidnit podrážděnou pleť.

3. Chraň se před sluncem: UV záření kuperózu zhoršuje, proto je kvalitní ochrana s vysokým SPF naprostou nutností!

4.  Nepoužívejte na postižená místa mýdlo     

5. Pozor na nevhodnou a dráždivou kosmetiku, mastné krémy, pleťové vody s alkoholem, laky na vlasy, aroma spreje apod.

 

Když budeš tato pravidla dodržovat, časem uvidíš, jak se tvá pleť uklidňuje a žilky jsou méně nápadné. Důležitá je trpělivost a důslednost.

Kosmetika jako spojka

Boj s kuperózou není snadný, vyžaduje spolupráci zevnitř i zvenku. Kromě vhodné kosmetiky je třeba upravit i životní styl. Zelená zelenina, ryby a dostatek vody podpoří cévy i z vnitřku.

Když už vás červené žilky trápí, je řešením  dlouhodobá péče o pleť, to je základem jakéhokoliv problému.

A jak postupovat ve chvíli, kdy už se červené žilky na obličeji objeví?

5 bodů péče o pleť s kuperózou
1. Čisti a tonizuj s citem
2. Zklidňuj a chlaď termálkou
3. Vyživuj séry s růtou a vitamínem C
4. Chraň před sluncem minerálním filtrem
5. Posiluj cévy i zevnitř zdravou stravou

 

I poté je třeba o pleť správně pečovat a snažit se jí navrátit její pružnost. Budete-li udržovat vaši pokožku hydratovanou, zabráníte rozšíření dalších žilek a trvalému zarudnutí pleti. 

 

Ani nejlepší krémy nedokáží popraskané žilky v obličeji odstranit přes noc. Pokud své pleti ale dopřejte každodenní výživu a necháte jí čas, aby se zregenerovala, mohou červené žilky postupně zaniknout.

 

Používejte jen kosmetiku vhodnou i na citlivou pleť. Nejdříve vybírejte kosmetiku podle stavu pleti (citlivost) a potom teprve podle typu pleti (normální, mastná, suchá, smíšená).

 

Základním účinkem pečující kosmetiky je hydratace. Pokud máte pocit, že už je vaše pleť ve stavu, kdy potřebuje bojovat proti stárnutí, nezapomínejte vybírat zase tu, kde se jasně uvádí, že je vhodná i na citlivou pleť. 

 

Trápí vás, že jsou žilky ve vašem obličeji vidět i přes make-up? Ideální na zamaskování červených žilek jsou zelené korektory, které nanesete na pokožku a teprve potom ji překryjete make-upem.

Hlavně nezapomínejte, že je tu jedna věc, která na kráse přidá každé z nás! Úsměv na rtech 🙂

Je třeba vytrvat, neztratí se úplně, ale můžete jim zabránit dalšímu rozšiřování. Chce to prostě čas. Já vím, že člověk je od přírody naprogramovaný, že chce všechno hned, ale toto na pleť neplatí. Má svůj regenerační proces, který nelze urychlit. Takže doporučuju se obrnit trpělivosti a správnou péči o pleť.

S úctou a láskou Veru a Lenka

Rosacea

Tento problém podle mě už vyřeší jen doktor. Na toto už péče o pleť nebude stačit. Tohle je závažnější než kuperóza.

Zase trošku téééé teorie co to vůbec je.

Rosacea (rozacea, růžovka) je chronické, ale léčitelné onemocnění, které postihuje především centrální část tváře. Dává o sobě vědět mnoha způsoby a v různém věku, její první projevy se ale obvykle začínají objevovat po dovršení 30. roku života. Příznakem rosacey je zčervenání tváří, nosu, brady a čela. Změny jsou zpočátku pouze přechodné, časem je ale zčervenání výraznější a trvalé, viditelné začínají být i krevní cévy. 

 

V případě, že se rosacea neléčí, často dochází ke vzniku pupínků a zanícených hrbolků. V závažných případech, především u mužů, může přebytečná tkáň způsobit i zbytnění kůže na nose. Až u 50 % pacientů jsou postiženy i oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. 

 

Příčina tohoto onemocnění se objevuje ve středním věku a není známá.

Některé faktory zhoršují probíhající onemocnění jako například alkohol, stres, opalování, teplé počasí, kořeněná jídla.

Optimální léčba neexistuje. Léči se antibiotickými mastmi nebo tabletami. Suchou pokožku je vhodné ošetřovat hydratačními krémy.

Zanechte první komentář

Potkáme se také na facebooku :-)

Kategorie