Slýcháváme a čteme, že přírodní je neškodné a chemické je škodlivé. Ráda bych se na toto téma rozepsala a dala vám jasné info co a jak.
Ve skutečnosti je chemie podstatou výroby každé kosmetiky, i té nejvíc přírodní a bio. Technicky vzato, i obyčejný odvar z kopřiv, kterým si přelijeme vlasy, je výsledkem chemického procesu, při němž došlo k přeměně látky. Vzdát se úplně chemie nejspíš znamená roztírat si po obličeji pouze syrové březové listí ….…
Naše důvěra ve vše přírodní by neměla být bezvýhradná. Do kosmetiky se přidává přírodní nerost MASTEK (anglicky talc).
Tento nerost se běžně přidává do pudrů, rtěnek, očních linek, stínu nebo antiperspirantů.
Také se přidává i jako pojivo do léků a sám o sobě je neškodný, ale problém je, že v přírodě se vyskytuje v těsné blízkosti azbestu a často je kontaminován jeho jemnými vlákny.
Vědecké laboratoře tento problém zatím neumí vyřešit.
Umělé látky vyrobené v laboratoři se naší důvěře příliš netěší. Vyvolávají v nás strach z neznámého, domníváme se, že syntetické představuje pro naše tělo vždy větší zátěž a hrozbu komplikaci než to poctivě přírodní.
Kyselina hyaluronová, dnes tvoří téměř povinný základ každého kosmetického hydratačního produktu. Je opravdu skvělá s účinky prokázanými stovkami vědeckých studií. Nejlepší na ní je, že ji produkuje samotné lidské tělo, jako důležitou součást pojivových tkání. Vyskytuje se přímo v buňkách a náš organismus na ní reaguje přátelsky, jako na starou známou – žádné alergické reakce.
Ale než se ji zmocnil kosmetický průmysl, využívala se pouze k lékařským účelům. Pocházela z kohoutích hřebínků. Dnes se vyrábí pouze synteticky. Kyselina hyaluronová neobsahuje v dnešní době nic živočišného. Takže ji mohou používat i vegani a co víc – má lepší vlastnosti.
Ale nechme teď kyselinu hyaluronovou a podívejme se na parabeny, kterých se také dost bojíme.
Kde je voda, tam dříve nebo později vznikne život. Nežádoucímu množení bakterií efektivně zabraňují právě zmiňované parabeny, které pro příznivce přírodní kosmetiky nemají zrovna nejlepší pověst.
Pokud vás zneklidňuje přítomnost parabenů ve složení, hledejte na obalu označení Paraben free.
Normy v EU jsou přísné, povolené množství parabenu v kosmetických přípravcích je minimální.…
Co nám doopravdy škodí?
MUDr. Dagmar Jírová, Csc., je většině českých výrobců kosmetiky dobře známá. Dlouhý desetiletí pracuje jako vedoucí Národního referenčního centra pro kosmetiku, kde se provádějí testy potřebné k získání průkazu bezpečnosti ke každému produktu, který má jít do prodeje.
Radí, rozum do hrsti. Věnovat pozornost správnému skladování kosmetiky, pravidelně vyřazovat prošlé produkty, dodržovat pokyny způsobu aplikace, respektovat, pro jaký typ pleti je ten přípravek určen, aplikovat jej na pokožku VŽDY umytýma rukama a poslední věc, která se nám možná nezdá důležitá : „Škodlivé jsou dlouhé horké koupele v chlorované vodě. Kůže bobtná, povrchový ochranný film zmizí a do pokožky pak snadno pronikají vysoce dráždivé látky obsažené v koupelových solích a pěnách. Pokud se po takovém dobrovolném louhování pořádně neopláchnete čistou vodou, časem nejspíš rozšíříte řadu českých alergiků“.