Začne léto a sluneční paprsky na nás začnou více působit. Někomu vyskočí malinkaté, drobounké pihy, které můžou být roztomilé a po létě zpravidla zmizí, ale horší už to je s těmi znaménky, které nám zůstávají a ve stáři se nám sečtou ve formě pigmentových skvrn.
Budeme se bavit o těch, které nevyžadují lékařské ošetření a ani je nezpůsobují léky a jiné onemocnění, ale kterým můžeme předejít správnou péči o sebe.
Podle příčiny jdou rozdělit:
Těhotenské skvrny — chloasma gravidarum
Příčinou a velmi častým znakem v těhotenství jsou způsobené hormonálními změnami (estrogeny). Kdy závisí na expozici slunečního záření. Často po porodu zmizí, ale může také i zůstávat. Stane se, že to může vést i k rozvoji akné.
Působení některých složek v kosmetice
Hlavní spouštěč těchto skvrn jsou fotosenzibilizující látky např. bergamotový olej nebo i vazelína.
Stárnutí kůže
V důsledku mnoholetého opalování bez UV ochrany (zde je odkaz na opalovací krémy) se ve stáří začnou objevovat tyto skvrny. Hlavně na rukách a později i v obličeji.
Pozánětlivá reakce
Po traumatech, akné, odstranění znamének, které zpigmentuje nebo v kosmetice se setkávám také i po depilaci. Kdy si zákaznice po depilaci jdou opět bez ochrany opalovat a na rok mají pěkně zpigmentovaný knír a jsou naštvané na kosmetičku. Bohužel, tuto zkušenost jsem měla i já a tak od té doby zdůrazňuji, že po depilaci se nechodí opalovat bez UV ochrany.
Jestli nevíte, jaký opalovací krém (zde na tomto odkazu se kukněte na opalovací krémy) zvolit, tak doporučuji si přečíst článek, který jsem napsala a kde se dozvíte co znamenají jednotlivé označení u krému a podle čeho je vybírat.
Jak na pigmentové skvrny v obličeji?
To, že pigmentové skvrny vznikají z důvodu poruchy distribuce pigmentu, při které dochází ke ztmavnutí kůže, je spíš pro připomenutí, a s rostoucím věkem dochází k oslabování pokožky.
Lidé s tmavým typem pokožky trpí více na pigmentové skvrny z důvodů větší tvorby melaninu.
Věřím, že ochranu před sluníčkem již v dnešní době nikdo nepodceňuje.
Zaměřím se na skvrny v obličeji, tedy na ty, které již máme
Chemické bělení
Princip je pomocí kyselin, které projeví zmírní.
Pokud chcete jít přírodní cestou, tak můžete zkusit po domácku vyrobené masky. Dám vám pár tipu.
Jablečný ocet s citrónem
Nejznámější babská rada. Nedojde sice k úplnému zmizení, ale dochází k výraznému vybělení. Doporučuje se dělat tuto kúru po dobu 1 měsíce a to denně píšou, ale ze zkušenosti vím, že pokožka může být dost citlivá a tak vám doporučuji ze začátku radši 2x týdně tuto kúru provádět.
Rajčatová šťáva a podmáslí
Jejich působení po dobu 15 minut je vlastně takový přírodní peeling. Pokožka se začne postupně odlupovat a regenerovat v místě aplikace, což má vliv na postupnou redukci skvrn. Provádí se také 2x týdně.
Cibule s octem
Nanáší se formou masky na postižená místa. Cibuli rozmixujte a přidejte trochu octa tak, aby vznikla hustá směs a tu nanášejte na skvrny.
Všechny tyto procedury jsou běh na dlouhou trať. Tak buďte trpěliví.
Na bělení také pomáhají výrobky s vitamínem C — trh jich nabízí celou řadu a spíš záleží na vás kolik do toho chcete investovat.
Další možností je LASEROVÝ ZÁKROK, který sám o sobě není samospásny a opět po proceduře je třeba se o sebe starat a pravidelně pečovat. Proto je lepší prevence než podstupovat tuto proceduru.
Takže kromě vhodného krému s ochranou SPF před sluníčkem je také další tip dobrý pro takovou tzv. KAMUFLÁŽ (jak říká naše doktorka) a jedná se o make-upy s UPV faktorem, který pigmentaci dokáže překrýt a ochránit vás před sluníčkem.
Závěrem co dodat. Chránit, chránit a ještě jednou chránit svou pokožku vhodně určenými krémy.