Milá čtenářko, než se ponoříme do příběhu kolagenu, pojďme si připomenout, že toto není jen o vyprávění bajek. Hovoříme o vědě, která se dotýká našich buněk, o pevnosti naší pokožky a o tom, jak vypadáme a cítíme se. Kolagen je jako lepidlo, které drží naše tělo pohromadě, a je zásadní pro udržení mladistvého vzhledu a dobrého zdraví.
Chci vám poradit jak najít ten správný kolagen pro vás. Jelikož je na trhu tolik nabídek kolagenu, že ani nevíte, který je ten správný. Jako laikové musíte vědět pár věcí. Nebudu zde nabízet žádný konkrétní produkt, protože je jich tolik, že by se to sem nevešlo. 🙂
Nejprve ze začátku vám dám informace co to je kolagen a k čemu je dobrý. Následně vám napíšu jaké tipy kolagenu jsou a který je na co a pak se podíváme na obsah kolagenu obsažený v přípravcích. Kolik by ho mělo být na určité vaše problémy.
Tak jdeme na to, co říkáte?
Co je kolagen a k čemu ho potřebujeme?
Je nejvíce zastoupena bílkovina v našem těle. Je to jeden ze základních stavebních pilířů kosti, kůže, svalů, šlach a vazů. Také se nachází v nejrůznějších částech těla například cévy, rohovka, zuby a jiné.
Tím, že stárneme, tak nám kolagen ubývá. Za následek je to, že kůže ztrácí svou pružnost a vznikají vrásky.
Typy kolagenu.
Máme různé typy kolagenu.
Typ I — poskytuje pevnou strukturu naší pokožce, kostem, šlachám, chrupavce, pojivovým tkáním a zubům. Z hlediska kompatibility s naším organismem je pro nás nejlepší tento typ. ( Kolagen v našem těle tvoří 90%)
Typ II — je tvořen z většího množství volných vláken a nachází se v elastické chrupavce, jejímž úkolem je tlumení kloubů
Typ III — podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen.
Typ IV — napomáhá s filtrací a nachází se v oblastech bazálních lamin ( vrstva na níž sedí buňky epiteliárních, nervových a svalových tkáních)
Jaký typ se hodí na co?
Kolagen se získává z živočišných zdrojů.
Každý typ kolagenu má však jiné využití.
Například v kloubních doplňcích stravy najdete převážně vepřový či hovězí kolagen. Je dobrý také na bolestí zad, kloubu, svalů a jiné. Vepřový a hovězí kolagen má širší spektrum využití. Tento se získává z kůže, šlach, chrupavek a kostí. Je výhodnější, protože kromě pokožky působí příznivě také na šlachy a vaziva
Kdežto kolagen rybí či mořský, tak ty jsou dobré na zlepšení stavu pleti. Pochází z rybích ploutví, kůže, kostí a šupin. No ta představa mě děsí upřímně.
Všeobecné využití užívání kolagenu:
Kolagen klasický versus hydrolyzovaný
Pokud si chcete koupit kolagen je dobré vědět jaký kolagen kupujete. Hledáte-li kolagen pro vás nejlepší co se týče vstřebatelnosti a větší účinnosti tak hydrolyzovaný je ten pravý.
Kolagen ve spojení s vitamíny a minerály.
Na lepší vstřebatelnost kolagenu mají vliv pouze některé vitamíny a minerály. Patří mezi ně vitamín C, vitamín E, d‑alfa-tokoferol, zinek a Biotin (vitamín B7) a to nejlépe ve vysoce vstřebatelné lipozomální formě.
Miligramy kolagenu v prášku.
Jaké si mám koupit? Jsou různé velikosti. Od 500mg po 11000mg v jedné dávce. Říká se, že méně mg v prášku je spíš určený na pleť její pružnost a vrásky a vyšší dávka mg je určen na problémy s pohybovým aparátem mimo jiné.
Zkusím vám ty miligramy více přiblížit ať se v tom trochu vyznáme. Takže například, když najdete kolagen, který obsahuje 3000 mg v jedné dávce, tak tento je převážně určený spíše na pleť, vlasy a nehty. Pokud bojujete s bolestí kloubu, svalů či jinými útrapami je lepší brát kolagen od 5000 mg v jedné dávce.
Ale není řečeno, že kolagen s menší dávkou miligramů nebude určen zrovna na ten či onen problém.
V jakých potravinách jej můžeme přírodně doplnit?
Pro koho je určen?
Jak dlouho ho máte užívat:
Doporučuje se minimálně 3 měsíce nepřerušovaně.
Je to hodně informací, ale doufám, že jsem vám výběr správného kolagenu trochu přiblížila.