Četla jsem článek na webu a natolik mě to zaujalo, že jsem si udělala vlastní průzkum toho co ten melatonin vlastně je a k čemu ho naše tělo vůbec používá.
Má regenerační schopnost!
S věkem produkce melatoninu klesá (hormon spánku). Melatonin produkují všechny buňky našeho těla. Není to jen hormon spánku, ale je také i silný antioxidant, snižuje hladinu kortizolu (hormon stresu), zvyšuje přirozenou hladinu růstového hormonu, reguluje cirkadiální rytmus (biologický rytmus neboli hodiny s periodou o délce 20 — 28 hodin), potlačuje růst nádoru, pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcí, chrání mozek před zánětem a zlepšuje reprodukční zdraví.
Jak jej doplnit a nebrat žádné léky? Aneb 10 způsobů, jak zvýšit produkci vlastního melatoninu?
1) Blokujte modrou složku světla
Má to většina elektroniky a před spánkem minimálně 3 hodiny by jsme se již neměli dívat do mobilu, televize či počítače. Také moderní žárovky čin LED světla toto vyzařují. Pak dávají mozku falešné signály o tom, kdy je noc a kdy den. Řešením je například nošením brýlí blokující modré světlo.
2) Sluníčko
Sluneční záření je nejen na opalování, ale také pomáhá tělu s tvorbou serotoninu (hormon štěstí) a ten zase pomáhá při výrobě melatoninu. Sluníčko od pradávna nám seřizuje vnitřní hodiny. A ne nadarmo se říká, že kam chodí slunce tam nechodí lékař.
3) Jezte jídlo bohaté na melatonin
Melatonin je obsažen ve spoustě potravin. Například višeň obecná. U ní se prokázalo, že ti co ji konzumují mají zvýšenou hladinu melatoninu. Také má pozitivní vliv na seniory trpícími nespavostí. Lidem do 60 let věků se nedoporučuje užívat syntetický melatonin, jelikož by omezily tvorbu toho svého.
Melatonin se vyskytuje v těchto dalších potravinách : hroznové víno, vločky, jahody, rajčata, pistácie, maliny, mandle, Goji bobule, vlašské ořechy.
4) Jezte jídlo bohaté na tryptofan
Co to je? Je to aminokyselina, která podporuje produkci melatoninu. Je například v dýňových semínkách, tofu, kuřecím mase, mandlích, arašídách, tvarohu nebo jogurtu.
5) Vyhněte se kofeinu v podvečer
Spousta z vás si dává kávu a jiné nápoje s obsahem kofeinu i několikrát denně. Je dobré naučit tělo, že místo kávy večer si dáte skleničku vody. Kofeinem totiž narušujete biorytmus těla a tím i ovlivňuje spánek.
6) Spěte v temnotě
Čím méně světel na vás bude svítit, tím kvalitnější spánek budete mít. Odstraňte z ložnice maximum elektroniky a zkuste i pomocí závěsů a žaluzií odstranit světlo zvenčí nebo aspoň ztlumit. Další možností je také nošení masek na spaní.
7) Nestresujte se před spaním
Vysoká hladina kortizolu (hormonu stresu) před spaním také ovlivňuje tvorbu melatoninu a tím i kvalitu spánku. Snažte se večery si užívat v poklidu a uvolnění.
8) Zklidněte se meditací či modlidbou
Na každého působí něco jiného, kdy se dokážeme uvolnit a přejít do stavu klidu. Někomu pomáhá meditace, jóga či modlidba. Zklidněte mysl a uspořádejte si myšlenky a některé dokonce i zahoďte za hlavu. Není to vždy jednoduché, ale dá se to naučit.
9) Dejte si horkou vanu
Dopřejte si před spaním horkou koupel. Ta vás krásně uvolní a připraví na spánek. Dokonce vás i unaví.
10) Eliminujte elektromagnetické záření a wi-fi v ložnici.
Jak už jsem v úvodu psala, je dobré odstranit vše co do ložnice nepatří. Také koukání do mobilu, počítače či tabletu by jste měli úplně omezit. Nebo mít u hlavy někde zapnutý wi-fi router.
Melatonin má také spojistost s kruhy pod očima. Nedostatek melatoninu se také může projevovat i takto.
Závěrem chci říct, že melatonin je opravdu pro nás jako lidi strašně důležitý. Doplňujte ho jak se dá a pomáhejte tělu se přes noc zregenerovat. Potřebuje to pro správné fungování.