Stále více lidí si stěžuje na alergie a kosmetika u žen stojí na prvním místě v seznamu podezřelých. Ale mám pocit, že neprávem.
Kosmetické alergie nejsou v posledních letech častější, ale myslím si, že spíš vzácnější. To, že kosmetika v tomto směru má negativní pověst, je pravděpodobně způsobeno tím, že alergie jde v ruku v ruce s kožními symptomy.
Takže laikové potom logický tvrdí, že tento či tento přípravek jim způsobil alergickou reakci. Takže kosmetické přípravky upadají pak v nemilost ač za to třeba nemůžou. Málo lidí ví jak rozlišovat alergické reakce.
Jak k alergii dochází?
O alergii mluvíme tehdy, je-li do hry zapojen i imunitní systém a tělo pak přehnanou obranou reaguje na látky, které samy o sobě jsou zcela neškodné. Náš imunitní systém má paměť ten si pamatuje jaké látky jsou pro tělo škodlivé a které nikoli a pokud zjistí škodlivé látky okamžitě jde do boje a zničí je.
Pokud vznikne alergie tak celý tento paměťový systém se vychýlí z rovnováhy a pak nedokáže rozlišit co je škodlivé a co nikoliv. Takže napadá i bezpečné látky a pro vás neškodlivé.
Jaké jsou typické reakce alergie?
Mnoho kožních problému mohou vypadat podobně a dokonce i kožní lékař dokáže s jistotou diagnostikovat alergii pomocí testů. Pokud si myslíte, že jste alergičtí na kosmetické přípravky, nechte se u kožního lékaře otestovat a uvidíte co vám řekne.
Test si můžete udělat i samy doma tím, že se na pár dní vzdáte veškeré kosmetiky co jste doteď používala. A pak po pár dnech budete každý den přidávat jeden přípravek jeden den, druhá den další přípravek, třetí den další přípravek a uvidíte jak se pleť chová. Takto můžete nalézt přípravek, který vám způsobuje alergie.
Nejčastější kosmetické alergeny:
Na co by si alergikové měli dát pozor u kosmetiky?
Alergie nebo jen podráždění?
Pokud vám kůže bezprostředně po nanesení přípravku zčervená, pálí či svědí, znamená to, že se nejedná o alergii, ale o nesnášenlivou reakci nebo-li podráždění. Podráždění znamená, že se kůže brání na nějakou látku, která je obsažena v přípravku a signalizuje vám, že není ten daný přípravek dost šetrný. Podráždění kůže také může znamenat, že na ní klademe moc velké nároky, například střídání výrobků nebo používání více výrobku najednou, aby jsme urychlili nějaký proces.
Podráždění kůže na rozdíl od alergie se nemusí projevit pokaždé. Je-li kůže podrážděná například chladem, horkem nebo příliš agresivními přípravky (peeling) se reakce může projevit prudčejí než kdykoliv předtím. Pokud je kůže v pohodě a uvolněná reakce se nemusí ukázat vůbec.
Nesnášenlivé reakce se dostavují snadněji u jemné a od přírody citlivé pleti. Ta by měla používat hypoalergenní výrobky, které jsou určeny pro citlivou pleť. Toto je dostání v lékarnách. Ale výrobky nesoucí označení “hypoalergenní” musejí být klinickými kontrolovánými pokusy testovány na kůži alergiků. Přípravky nesoucí označení jako “dermatologický testované”, jsou to testy, které se provádějí na zdravé kůži.
Takže stoprocentní jistotu v těchto označených produktech nemáme. I ony můžou obsahovat malé množství konzervačních látek, které vyvolají alergie či podráždění.
Závěrem chci jen napsat, zkuste rozlišit alergii a reakci na kosmetické přípravky. Pokud si nebudete vědět rady jsme tu my a nebo odborný lékař, který vám také rád poradí.